Właściwości wody brzozowej - dlaczego warto ją pić?

18 listopada 2020

Woda brzozowa, czyli oskoła lub bzowina, to produkt który warto uwzględnić w diecie. Nie tylko doskonale nawadnia organizm, ale także dzięki zawartości składników mineralnych wspomaga jego funkcjonowanie na wielu polach. Jakie są konkretne właściwości wody brzozowej i co przemawia za tym, że zaleca się, aby dieta oczyszczająca organizm zawierała w swoim składzie właśnie ten produkt?

Pochodzenie i skład wody brzozowej

Brzozy to rośliny, które w okresie zimy magazynują w swoim wnętrzu ogrom składników odżywczych. Owe witaminy i składniki mineralne uwalniane są do soków w brzozach, a sok brzozowy zbierany jest z kolei wczesną wiosną. Jednak to nie koniec drogi, jaką ten sok musi pokonać, by stać się pełnoprawnym produktem o nazwie „woda brzozowa” Sok z brzozy to bezbarwna ciecz, charakteryzująca się delikatnie słodkim smakiem. Po zebraniu przechodzi ona krótki proces fermentacji, przez co jej smak nadal pozostaje słodkawy, ale dodatkowo uzyskuje kwaskowaty aromat. W komercyjnej produkcji – na co warto zwrócić uwagę – sprzedaje się wodę brzozową z dodatkiem cukru czy aromatów – dlatego warto sprawdzić skład przed zakupem i wybierać tylko tę wodę, która jest w pełni naturalna. 

Spójrzmy na procentowy udział różnych makro- i mikroskładników w porcji wody brzozowej, wynoszącej 300 ml. Na początek warto podkreślić, że woda brzozowa jest bardzo niskokaloryczna, ponieważ wspomniana porcja zawiera jedynie około 10 kcal. Na tę wartość energetyczną składają się głównie naturalne cukry zawarte w soku brzozowym – 3 gramy w porcji. Woda brzozowa jest szczególnie wartościowa ze względu na zawartość dwóch składników mineralnych – magnezu i manganu. 300 ml wody brzozowej pokrywa dzienne zapotrzebowanie na magnez w około 95%, a na mangan w aż 130%! Za co odpowiadają te dwa składniki mineralne? Magnez przede wszystkim należy do najważniejszych pierwiastków w gospodarce wodno-elektrolitowej, wpływa na przewodzenie informacji między komórkami ludzkiego ciała, utrzymuje właściwe nawodnienie tkanek. Z kolei mangan to składnik wielu enzymów biorących udział w procesach biochemicznych i metabolicznych mających miejsce w organizmie człowieka. Mangan jest także niezbędny w procesach kościotwórczych. Ani bez magnezu, ani bez manganu ludzkie ciało nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

W znacznie mniejszych, ale nadal wartych uwagi ilościach, w wodzie brzozowej znajdziemy też: cynk, fosfor, potas, witaminę C i kwas foliowy.

Na jakie aspekty zdrowotne może wpływać woda brzozowa?

Oczyszczanie organizmu sokami polega przede wszystkim na tym, by spożywać duże ilości antyoksydantów – związków przeciwdziałąjących wolnym rodnikom tlenowym, przyspieszającym starzenie organizmu. Antyoksydanty to między innymi polifenole – związki obecne głównie w produktach roślinnych, a zwłaszcza w owocach i warzywach. Wysokie ich spożycie, jak udowodniono, poprawia procesy metaboliczne przebiegające w organizmie, a także chroni przed rozwojem wielu chorób, w tym układu krwionośnego czy też nowotworów, choroby Parkinsona i Alzheimera. Z uwagi na wysoką zawartość polifenoli to właśnie woda brzozowa jest produktem, który powinny uwzględniać soki oczyszczające.

Działanie polifenoli z wody brzozowej dodatkowo wzmacnia obecna w niej i wspominana już witamina C – ona także należy do grupy silnych antyoksydantów. O jej zwiększone spożycie należy zadbać zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, w którym ludzki organizm jest dodatkowo narażony na drobnoustroje chorobotwórcze.

Woda brzozowa zawiera pewien charakterystyczny dla siebie związek – betulinę, który w ludzkim organizmie przekształcany jest w kwas organiczny – kwas betulinowy. Badania z zastosowaniem tego kwasu organicznego wykazały, że może on stać za właściwościami przeciwzapalnymi, antynowotworowymi i antyoksydacyjnymi wody brzozowej.

Na koniec, należy podkreślić rolę wody brzozowej w poprawianiu nawodnienia organizmu, a tym samym w polepszaniu wyglądu skóry. Niejednokrotnie wodę z brzozy można spotkać w składzie kosmetyków nawilżających. Także jej spożycie, zapewne dzięki zawartości wody oraz witaminy C, poprawia ogólny wygląd skóry i działa odmładzająco. Zmarszczki na skórze powstają zwłaszcza wskutek niedostatecznego nawodnienia organizmu. Do ich rozwoju przyczynia się też spadek zawartości kolagenu w organizmie. Zwiększenie spożycia płynów w postaci większej podaży wody brzozowej, a dodatkowo dostarczanie wraz z nią witaminy C (która stymuluje syntezę kolagenu) to jedno z rozwiązań na naturalne odmłodzenie.

Korzyści ze stosowania wody brzozowej są liczne, a dane naukowe stosunkowo dobrze dokumentują jej pozytywny wpływ na ludzki organizm. Tym niemniej, naukowcy i konsumenci nadal czekają na kolejne, nowe doniesienia na temat tego produktu – bowiem z pewnością w tym zakresie jest jeszcze wiele do odkrycia.