Walka ze stresem i bezsennością z wykorzystaniem soków!

17 września 2020

Po co nam sen? Jego celem jest nie tylko, jak dotąd myślano – zregenerowanie organizmu. Okazuje się, że śpimy także po to, by śnić – a śnimy w celu ułatwienia naszemu mózgowi życia w codziennym świecie. Bowiem gdy mamy marzenia senne, nasz mózg niejako „poznaje” różne kombinacje sytuacji, które mogłyby mieć miejsce w życiu na jawie. Doznając pewnych przeżyć w snach, nasz układ nerwowy minimalizuje elementy zaskoczenia, które mogłyby pojawić się „na żywo”. A jak ma się sen do stresu? I jaki wpływ na te kwestie może mieć picie świeżych soków? Wnioski z tego artykułu mogą naprawdę zdziwić!

Sen dla zdrowia

Choć to podejście do wyjaśnienia celowości snu może brzmieć skomplikowanie, to wniosek jest jeden – sen jest każdemu z nas niebywale potrzebny. Przede wszystkim chodzi o sen dobrej jakości, nieprzerywany, trwający (w zależności od indywidualnych potrzeb każdego człowieka) najlepiej od 7 do 9 godzin. Nie powinniśmy spać zarówno zbyt krótko, jak i za długo – badania wskazują, że najniższy wskaźnik umieralności na nowotwory na przykład mają osoby śpiące 7-8 godzin, zaś wskaźnik ten znacznie rośnie w przypadku śpiących bardzo krótko oraz bardzo długo i nie różni się znacznie pomiędzy tymi dwiema grupami. Poza właściwą długością nocnego odpoczynku ważne jest też zapewnienie naszemu ciału spokoju bezpośrednio przez pójściem spać – a więc warto wtedy zrezygnować z intensywnych ćwiczeń czy też oglądania telewizji i przeglądania zasobów smartfona. Najlepsze aktywności przed snem to czytanie, medytacja lub joga. W pomieszczeniu, w którym śpimy, podczas nocnego wypoczynku powinno być też możliwie jak najciemniej, a temperatura w nim panująca powinna wynosić około 20-24 stopni.

Czasami jednak, nawet jeśli zadbamy o tak zwaną higienę snu i jednocześnie jesteśmy mocno zmęczeni, nie udaje się nam zasnąć. Jeśli taka bezsenna noc zdarzy się raz na kilka miesięcy, to jeszcze nie ma powodów do zmartwień. Ale u niektórych osób bezsenność to niestety nieodłączny element codzienności. Pytanie brzmi – kiedy więc ludzie cierpiący na problemy z zaśnięciem w ogóle odpoczywają? Cóż, tu pojawia się problem, ponieważ wskutek braku odpowiedniej ilości dobrej jakości wypoczynku, ludzie ci są permanentnie zmęczeni i osłabieni, do tego dochodzą problemy z koncentracją, wzrasta rozdrażnienie i nerwowość – co powoduje dodatkowe nasilanie stresu w ludzkim ciele.

Stres a sen – najwięksi wrogowie

Okazuje się, że jedną z najważniejszych przyczyn problemów ze snem jest wspomniany przed chwilą stres – zarówno ten nagły i bardzo silny, jak i ciągły, lecz o zmniejszonej intensywności. Bezsenność jest zarówno skutkiem nadmiernego stresu, jak i kolejnym czynnikiem mogącym go wywoływać. Dlatego tak ważne jest w procesie pracy nad zaburzeniami snu, praca także nad ilością sytuacji stresowych w życiu. Największy wysiłek w tym kontekście należy podjąć najczęściej we współpracy z psychologiem, ale są także pewne aspekty – co ciekawe – samej diety, na które warto zwrócić uwagę w przypadku nadmiernego stresu i połączoną z nim bezsennością. Jednym z takich aspektów są terapie sokami – czyli wprowadzanie do menu większej ilości soków owocowych, warzywnych i owocowo-warzywnych.

W jaki sposób soki oczyszczające mogą pomóc w walce ze stresem?

Już nawet dieta sokowa jednodniowa może w znaczący sposób pomóc organizmowi w walce z efektami działania na niego nadmiernego stresu. Stres bowiem powoduje powstawanie w ciele tak zwanych wolnych rodników tlenowych – cząsteczek, które są odpowiedzialne za mikroskopowe uszkodzenia komórek ciała, powodujących procesy chorobowe oraz procesy starzenia. Z kolei soki owocowe, warzywne lub mieszane są pełne związków zwanych antyoksydantami. To z kolei cząsteczki, które potrafią neutralizować wolne rodniki, zmniejszać ich aktywność oraz liczebność. Antyoksydanty są świetnymi sprzymierzeńcami w walce o zdrowie oraz o lepszy wygląd (chociażby zmniejszają ryzyko powstawania zmarszczek na skórze). W zależności od tego, jakie owoce i warzywa wykorzystamy w wypijanych sokach, dostarczymy sobie nieco innych dobroczynnych związków, ale możemy być pewni, że każdy sok ze świeżych warzyw i owoców to doskonałe źródło antyoksydantów.

Jakie owoce i warzywa są najlepszymi antyoksydantami?

Największa grupa związków o działaniu antyoksydacyjnym to polifenole. Do tej grupy należą takie podgrupy, jak antocyjany, flawanole, flawanony, stilbeny, kwasy fenolowe i inne. Najlepszym źródłem polifenoli są owoce i warzywa o ciemnej lub bordowej barwie – a więc porzeczka czarna i czerwona, ciemne winogrono, jeżyny, borówki, jagody, maliny, czarny bez czy też bakłażan, buraki, papryka, czarne oliwki, szparagi, jarmuż, brokuły. Ważnymi związkami o działaniu przeciwutleniającym są też karotenoidy – te znajdziemy zwłaszcza w marchewce, dyni, mango, moreli, brzoskwini. Warto zapamiętać listę powyższych produktów, ponieważ to one są najlepszym sprzymierzeńcami w walce ze skutkami stresu na poziomie komórkowym w organizmie. Często bezsenność to „tylko” jeden z objawów nadmiernego stresu, ale największa batalia ma miejsce właśnie w niewidocznych gołym okiem komórkach – podstawowych i mikroskopowych strukturach naszego ciała. To właśnie je musimy odpowiednio wspomagać zwłaszcza, gdy czujemy, że nadmiar nerwowych sytuacji w codziennym życiu przytłacza nas na tyle, że aż trudno nam zasnąć. Nie zapominajmy w takich momentach o dobroczynnym działaniu owoców i warzyw, i wykorzystajmy fakt, że w porcji soku możemy zmieścić ich dużo więcej, aniżeli gdybyśmy chcieli zjeść je oddzielnie. Oczyszczanie organizmu sokami może być doskonałą terapią nie tylko na zmniejszenie obrzęków w ciele, poczucie się lżej we własnej skórze, ale także na problemy ze stresem i zasypianiem.