Sok z buraków - dopuszczalny doping

06 sierpnia 2020

Buraki określić możemy jako niedoceniany surowiec znany szczególnie jako gotowana ćwikła oraz popularny barszcz. Jest on źródłem cennych składników odżywczych, dlatego też jest sprzymierzeńcem anemików. Dowiedziono, że sok z buraka wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi, a substancje znajdujące się w soku z buraków zwiększają odporność i przeciwdziałają rozwojowi wirusów. Od pewnego czasu jednak burak stał się obiektem badań w kierunku zastosowania jego cennych właściwości u sportowców.

Burak i dyscypliny sportowe

Sok z buraka w diecie sportowca jest coraz chętniej stosowany w kontekście poprawy wydolności zawodników. Burak zawdzięcza swoje szczególne właściwości azotanom- to z nich powstaje tlenek azotu wpływający na rozszerzanie naczyń krwionośnych. W czasie wymagającej aktywności fizycznej swoista „suplementacja” sokiem z buraka wspomaga produkcję tlenku azotu co z kolei przekłada się na wydolność. Badacze przekonują, że takiego efektu nie można uzyskać przy użyciu innych legalnych środków, dlatego też sok buraczany określany jest mianem „legalnego dopingu”. Co ciekawe, Australijski Instytut Sportowy zakwalifikował sok z buraka do grupy suplementów o udowodnionej skuteczności, a potwierdzone to zostało licznymi badaniami naukowymi.

Czy tylko sportowcy?

Sok z buraka z powodzeniem może być stosowany jak element urozmaiconej i zbilansowanej diety. Nie musisz być zawodowym sportowcem aby wprowadzić go do swojego jadłospisu. Poza źródłem substancji azotowych będzie on również cennym źródłem witamin (A, B1, B2, C, E) oraz minerałów (wapń, żelazo, fosfor, magnez). Burak, poza wspieraniem układu krwionośnego, dostarcza też kwas foliowy, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwoweo, a także pozwala usunąć z krwi homocysteinę, która, w przypadku nagromadzenia, może przyczynić się do chorób serca.

Jak stosować?

W kwestii stosowania u sportowców zazwyczaj zaleca się spożywanie 300-500 ml soku z buraka na 2-3 godziny przed zaplanowaną aktywnością fizyczną. Obserwacje dowodzą, że zarówno dłuższa suplementacja (trwająca 3–15 dni ), jak i podanie soku na około 2–3 godziny przed wysiłkiem wpływają na poprawę wydolności sportowców zarówno w przypadkach indywidualnych (biegacze) oraz sportach drużynowych.

Jakość surowca

Pochylmy się teraz nad jakością surowca, która jest szczególnie ważna aby zapewnić właściwą ilość cennych substancji. Najcenniejsze właściwości posiadają soki tłoczone na zimno, nie poddane pasteryzacji. W cateringu dietetycznym Dietering soki uzyskujemy metodą tłoczenia Cold Press. Zachowują one w ten sposób wszystko co najcenniejsze. Ponadto, wybieramy tylko lokalnych dostawców, którzy zapewniają najwyższą jakość surowców. Dokonując takiego wyboru mamy pewność, że nasz organizm dostanie „cenny zastrzyk odżywczy” wspomagający przed wyzwaniem sportowym. Pasteryzowane soki dostępne w sklepach mogę być źródłem soli, co nie zawsze będzie spełniało oczekiwania konsumentów pod względem walorów smakowych.

Bez względu na to czy jesteś sportowcem czy nie warto wzbogacać dietę w zdrowe i nieprzetworzone produkty, szczególnie te, które wykazują korzystne i udowodnione działanie. Dokonując wyboru diety pudełkowej ACTIVE przeznaczonej dla sportowców, warto uzupełnić zestaw o butelkę tłoczonego i niepasteryzowanego soku z buraka.