Poprawa koncentracji i samopoczucia dzięki pysznym sokom

05 czerwca 2020

Funkcjonowanie mózgu jest uzależnione od wielu czynników, a wśród nich znajduje się także odpowiedni jadłospis. Dzięki prawidłowemu menu można pozbyć się problemów z koncentracją, a także zdecydowanie poprawić swoje samopoczucie. Warzywa i owoce są polecane jako remedium na wiele przypadłości i podobnie jest w tym przypadku. Przekonaj się, jakie soki można z nich przyrządzać, żeby układ nerwowy pracował wzorowo! 

Zbawienny wpływ cytrusów 

Dla właściwej pracy neuronów niezbędne jest zapewnienie wystarczającej podaży składników pokarmowych. W przeciwnym wypadku funkcje układu nerwowego zostają upośledzone, w związku z czym pojawiają się problemy z pamięcią, pogorszenie nastroju oraz brak energii. Zapobiec temu mogą, chociażby włączone do jadłospisu soki na bazie cytrusów, w które bogate są terapie sokami

Diety zawierające dużo cytrusów mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, poprawiając zdolność do skupiania uwagi, przetwarzania informacji, zapamiętywania i skupiania uwagi. Naringenina i hesperydyna, czyli flawanony zawarte w tych owocach, zapobiegają uszkodzeniom komórek nerwowych, potrafiąc przekroczyć barierę krew – mózg. Wyciskany sok pomarańczowy jest bardzo bogaty we flawonoidy, a jego działanie polega na rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Dzięki temu poprawione zostaje ukrwienie (także układu nerwowego), a równocześnie obniżeniu ulega ciśnienie krwi. Są to zalety szczególnie istotne dla osób starszych, narażonych na choroby neurodegeneracyjne. Te korzyści naczyniowe obserwuje się w obszarach mózgu powiązanych z tworzeniem pamięci i funkcjami poznawczymi, jak koncentracja i uwaga. 

Obecny w diecie sokowej 3-dniowej sok pomarańczowy może wydatnie poprawić umiejętność skupienia uwagi i dostosowania układu nerwowego do zmieniających się okoliczności. Osoby codziennie pijące ten sok mogą liczyć na korzyści dla pamięci, koncentracji oraz funkcji wykonawczych. Dzięki bardziej skupionej uwadze wyraźnemu polepszeniu ulega także szybkość reagowania oraz zdolność koordynacji ruchowo – wzrokowej. 

Granat chroniący mózg 

Dieta sokowa zawierająca granaty jest kolejnym sposobem na poprawę pracy mózgu. Sok z tych owoców zawiera polifenole, które wykazują działanie przeciwutleniające, chroniące mózg i komórki nerwowe przed wolnymi rodnikami. Regularne picie tego napoju jest polecane ludziom w każdym wieku, ponieważ dzięki niemu odkładanie się beta – amyloidu zmniejsza się aż o połowę. Jest to natomiast białko odpowiedzialne za wywoływanie choroby Alzheimera. 

Warzywa – źródło zdrowia 

Nie powinno nikogo dziwić, że warzywa również na działanie układu nerwowego wpływają bardzo pozytywnie. Koktajl warzywny oczyszczający i inne formy jarzyn powinny być spożywane do każdego posiłku w ilości przynajmniej jednej filiżanki. Znajduje się w nich bowiem mnóstwo witamin (beta – karoten, kwas foliowy, witamina C), składniki mineralne, takie jak cynk, krzem i magnez, a także antyoksydanty, czyli antocyjany i flawonoidy. Chronią one neurony przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki. Poprzez zapobieganie degeneracji komórek nerwowych opóźniają one demencję i chronią przed chorobami Parkinsona i Alzheimera. 

Działanie takie wykazuje zielona papryka, seler naciowy, marchewka i oregano, ale także owoce jagodowe, takie jak borówki, truskawki, aronie, jagody, maliny. Zawierają one luteolinę, czyli przeciwutleniacz z grupy flawonoidów. Działa on na organizm przeciwzapalnie i zapobiega pojawianiu się deficytów pamięci. Substancje fito-odżywcze zawarte w wielu warzywach chronią zaś mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi. 

Warzywno – owocowa dieta poprawiająca samopoczucie 

Energię i koncentrację bardzo osłabia głód. Dzieje się tak, ponieważ na samopoczucie wpływa serotonina, nazywana hormonem szczęścia, której pobudzenie jest uwarunkowane dostarczeniem wraz z pożywieniem tryptofanu. Doskonałym źródłem tego aminokwasu są np. banany, co jest o tyle ważne, że nie jest on wytwarzany w organizmie i trzeba go dostarczać z zewnątrz. Niedobory tryptofanu skutkują gorszym humorem, spadkiem poziomu energii, a długofalowo nawet stanami depresyjnymi. Banany dostarczają jednak nie tylko ten aminokwas, ale też witaminy z grupy B oraz potas. 

Świeże owoce i warzywa nawadniają organizm i dostarczają węglowodany, zapewniające energię. Są one źródłem cennych składników mineralnych oraz witamin. Wśród nich znajduje się kwas foliowy, który jest bardzo wrażliwy na działanie wysokiej temperatury. W związku z tym koktajle oczyszczające stanowią doskonały sposób na jego dostarczenie. Najlepsze jego źródło stanowią zielone rośliny liściaste, takie jak kapusta, sałata, brokuły, brukselka czy szpinak. Kwas foliowy uczestniczy w produkcji serotoniny, a jego niedobór skutkuje zmęczeniem organizmu i sennością. Jest on bardzo ważnym składnikiem diety ciężarnych kobiet, ponieważ poza poprawianiem humoru i pozytywnym wpływem na pracę mózgu zapobiega on powstawaniu wad płodu. Jak widać, soki potrafią być nie tylko pyszne, ale i odżywcze oraz prozdrowotne – dlatego korzystajmy z nich na co dzień.

 

Najnowsze

06 sierpnia 2020, godz. 12:55
Sok z buraków - dopuszczalny doping
30 lipca 2020, godz. 11:37
Soki jako świetne źródło antyoksydantów
27 maja 2020, godz. 10:00
Zielone soki
08 kwietnia 2020, godz. 11:21
Czy soki z owoców i warzyw działają przeciwwirusowo?
19 marca 2020, godz. 08:42
Kilka sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn!