Kilka sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn!

19 marca 2020

Czy wiesz, że Twój organizm musi być na bieżąco poddawany procesom detoksykacji i oczyszczania? Ma bowiem codziennie, bez ustanku do czynienia z zanieczyszczeniami z powietrza, w żywności, z metalami ciężkimi czy innymi substancjami obcymi zwanymi ksenobiotykami. Odpowiadają za to przede wszystkim takie narządy, jak nerki i wątroba. Jednak warto wspomagać je w tej trudnej pracy, stosując kilka sprawdzonych metod oczyszczających organizm z toksyn.

 

Jak działają nerki i wątroba w procesach detoksykacji?

Jak już wiesz, organizm człowieka ma pewne możliwości związane z samodzielnym oczyszczaniem. Nerki nieprzerwanie filtrują krew, usuwając z niej produkty przemiany materii takie, jak na przykład mocznik. Wątroba z kolei neutralizuje takie substancje, jak alkohol, związki czynne w lekach czy też metale ciężkie. Ale trzeba podkreślić, że szczególnie działanie wątroby polega na aktywności różnego rodzaju białek zwanych enzymami. Natomiast ich optymalne funkcjonowanie jest zależne od obecności w diecie między innymi takich składników, jak selen, cynk, magnez, mangan, miedź, żelazo, potas, sód, witaminy z grupy B. Są to tak zwane kofaktory, czyli związki wspomagające, potrzebne do przeprowadzania procesów chemicznych za pośrednictwem wspomnianych enzymów.

Jaką rolę w detoksykacji ma woda?

Człowiek aż w 50-70% składa się z wody! Nie jest ona tylko „uwięziona” w komórkach czy w płynach ustrojowych, ale stanowi w ciele człowieka środowisko warunkujące rozpuszczalność różnego rodzaju substancji. Niestety – także tych niekorzystnych dla zdrowia.

W stanach odwodnienia człowiek bardzo szybko odczuwa różnego rodzaju zaburzenia – od dokuczliwego pragnienia, przez zawroty głowy, mdłości, problemy z oddychaniem, po omdlenia czy nawet zagrożenie zgonem. To między innymi efekt zwiększenia gęstości krwi i podwyższenia stężenia w niej różnego rodzaju związków. Nie bez powodu specjaliści zajmujący się zdrowiem silnie podkreślają, że człowiek powinien spożywać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie. Tylko wówczas, gdy ciało będzie dobrze nawodnione, krew będzie miała odpowiednią gęstość, a nerki i wątroba będą w stanie ją optymalnie oczyszczać.

 

Czy soki i koktajle oczyszczające mogą być elementem procesu detoksykacji?

Jak najbardziej! Mogą wręcz być zalecane w celach oczyszczających, i to z kilku powodów. 

  1. Soki oczyszczające wykonywane w domowych warunkach, czyli świeżo wyciskane, same w sobie są źródłem wody pochodzącej z owoców i warzyw. Wypijając sok, przede wszystkim poprawiamy poziom nawodnienia organizmu. Większość owoców oraz warzyw składa się głównie z wody, ale jeśli zależy Ci na sokach z produktów w nią najbogatszych, to wybieraj zwłaszcza: ogórki, pomidory, cukinię, kapustę, seler naciowy, paprykę, a spośród owoców arbuzy, winogrona, cytrusy, jabłka, gruszki, borówki, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie.

  2. Oczyszczanie organizmu sokami to także sposób na dostarczenie sobie błonnika. Warto pamiętać o tym składniku w kontekście detoksykacji, a nie jedynie zapobiegania zaparciom. To właśnie te nietrawione cząsteczki, w które zwłaszcza bogate są owoce i warzywa mogą wiązać w jelicie jony metali ciężkich, a także kwasy żółciowe i cholesterol. Następnie wraz z kałem te szkodliwe związki są wydalane w związanej, nieaktywnej i nieszkodliwej formie. Soki oczyszczające wyciskane ze świeżych owoców i warzyw, zwłaszcza z tych zawierających drobne pestki czy błony pektynowe (jak np. cytrusy) to najlepsze płynne źródło błonnika.

  3. Koktajle oczyszczające mają korzystne właściwości także ze względu na zawartość witamin i składników mineralnych, w tym także tych najważniejszych, wymienianych w pierwszej części artykułu. Na pewno znasz zalecenia, by spożywać porcję warzyw i owoców co najmniej 5 razy dziennie. Specjaliści dietetycy zgodnie stwierdzają, że co najmniej jedną z tych „porcji” może być szklanka świeżo przygotowanego soku. Warto przy tym podkreślić, że w szklance soku znajduje się zwykle kilka sztuk owoców i/lub warzyw. Zatem zawartość dobroczynnych składników także jest w niej wyższa, niż gdybyśmy zjedli te produkty w niezmienionej formie. Jeśli więc chcesz zadbać o wysoką podaż witamin i składników mineralnych – to wręcz wskazane jest korzystanie z „diety sokowej”.

 

Podsumowanie – jak wspomagać detoks?

Kilka kluczowych elementów diety, które wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii to: błonnik, witaminy i składniki mineralne oraz woda. Dieta oczyszczająca organizm to zwłaszcza taka zawierająca duże ilości owoców i warzyw. A jaki jest najłatwiejszy, a jednocześnie najsmaczniejszy sposób na ich podanie? Przygotowanie z nich soków i koktajli! Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy borykamy się z przewlekłym odwodnieniem organizmu, stosujemy monotonną dietę bogatą w gotowe produkty albo w sytuacji stwierdzonych niedoborów lub obawie przed nimi. Włączenie soków do codziennego menu z pewnością może przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia poprzez bezpośredni wpływ zawartych w nich fitozwiązków na działanie komórek ludzkiego organizmu. 

 

Najnowsze

06 sierpnia 2020, godz. 12:55
Sok z buraków - dopuszczalny doping
30 lipca 2020, godz. 11:37
Soki jako świetne źródło antyoksydantów
05 czerwca 2020, godz. 10:18
Poprawa koncentracji i samopoczucia dzięki pysznym sokom
27 maja 2020, godz. 10:00
Zielone soki
08 kwietnia 2020, godz. 11:21
Czy soki z owoców i warzyw działają przeciwwirusowo?