Jak nawyki żywieniowe wpływają na zdrowie?

23 grudnia 2019


Zasady tworzenia nawyków

Wiele badań poświecono już na testowanie hipotez związanych z tworzeniem nawyków. Okazuje się, że ludziom najlepiej wychodzi adaptowanie nowych czynności, gdy są one niewielkimi, małymi krokami, zmianami niemal niezauważalnymi w codziennym funkcjonowaniu, a jednocześnie takimi, które w perspektywie dłuższego czasu odmieniają dany aspekt życia o 180 stopni. Takim malutkim nawykiem może być na przykład zjadanie jednego świeżego warzywa dziennie i zwiększenie tej liczby na przykład co tydzień. Dla osoby, która nie ma w zwyczaju jedzenia surowych warzyw może to być dodanie łyżki surówki do obiadu albo zjedzenie jednej rzodkiewki do kanapki. To na tyle mały krok, że jest jak najbardziej wykonalny, nie wymaga dużego nakładu energii, a z drugiej strony po miesiącu już w prawie każdym posiłku osoba ta będzie zjadała świeże warzywo – i nawet nie zauważy, kiedy minął miesiąc i wypracowała obie taki zdrowy nawyk. Być może kolejnym krokiem będzie specjalna dieta sokowa, składająca się tylko ze świeżych owoców i warzyw!


Po co nam zdrowe nawyki?

Zdrowe nawyki są dla zdrowia i dłuższego życia, to oczywiste. Ale ludzie lubią mieć nagrodę już teraz, od razu po wykonaniu danego zadania. W takim razie warto myśleć o nawykach nie jak o długim procesie, którego zwieńczenie będzie miało miejsce dopiero za (być może) kilkadziesiąt lat. Nagradzajmy się za swoje zdrowe nawyki już teraz. Jeśli wskutek wyrobionego przez miesiąc nawyku picia większej ilości wody dziennie odczujesz różnicę w samopoczuciu czy wyglądzie – zrób sobie nagrodę za ten miesiąc. Kup sobie nowy kubek do picia wody albo zainwestuj w butelkę z filtrem, która przeniesie Twój nawyk na wyższy, bo bardziej ekologiczny poziom. Nie lubisz picia wody? Niech więc Twoją nagrodą za trud budowania tego nawyku będzie wykupienie dla siebie zdrowej alternatywy dla picia słodkich napojów – soki oczyszczające. Zrób po prostu z nawyku coś więcej, niż tylko długotrwały proces z odroczonym skutkiem. 

 

Detoksykacja organizmu. Jak oczyścić organizm z toksyn?

Detoks organizmu to temat, którego popularność nie maleje – a wręcz przeciwnie. Coraz więcej osób chce żyć zdrowo, czuć się lepiej, młodziej, bardziej rześko. Nierzadko w tym dobrym samopoczuciu przeszkadza nam… własny organizm. Ciało, które nie czuje się dobrze samo ze sobą, pełne produktów przemiany materii, których trudno się pozbyć. Jak więc wspomóc organizm w oczyszczaniu?


Naturalny detoks organizmu

Trzeba na początku podkreślić, że ciało człowieka wyposażone jest w narządy mające na celu usuwanie, odprowadzanie, metabolizowanie szkodliwych związków na zewnątrz. Służą do tego przede wszystkim nerki i wątroba. Ale są sytuacje, w których organy te niedomagają lub organizm na do czynienia z takim nasileniem toksycznych „odpadów”, że potrzebuje pomocy. Wtedy do boju powinny wkroczyć takie składniki, jak woda, mikroelementy i witaminy. Woda to środowisko, w którym rozpuszczają się szkodliwe związki i stają się łatwiejsze do usunięcia. Z kolei mikroelementy i witaminy są nieodzowne w celu wspomagania pracy enzymów i komórek w organizmie. Bez witamin i składników mineralnych nie mogłyby powstawać wspomniane enzymy, a także funkcjonowanie i powstawanie komórek byłoby zagrożone. 


Połączmy wodę, witaminy i składniki mineralne

Można pić wodę, ale zabraknie w niej witamin i odpowiedniej ilości składników mineralnych. Z kolei wspomniane składniki odżywcze można na przykład suplementować, ale wówczas istnieje ryzyko, że zapomnimy o odpowiedniej podaży wody. W tym miejscu na ratunek przychodzą nam soki oczyszczające. Oczyszczanie organizmu sokami łączy w sobie wszystkie elementy – wodę, bowiem jest ona zawarta w owocach i warzywach w dużych ilościach, a także witaminy i składniki mineralne naturalnego pochodzenia – bo też ze świeżych owoców i warzyw! 


Formy kuracji sokami

Koktajle oczyszczające można spożywać jako dodatek do codziennej, standardowej diety, albo zrobić z nich swoistą terapię detoksykującą (lub wspomagającą naturalny detoks organizmu). Najbardziej popularne to sokowa dieta 1 dniowa, podczas której przez jeden dzień na każdy posiłek wypijamy sok o odpowiednim, zbilansowanym składzie i nieziemskim połączeniu smakowym (przepisy są specjalnie komponowane przez specjalistów, więc nie ma tu mowy o przypadkowym łączeniu produktów!). Taką jednodniową kurację można przedłużyć – dieta 5 dniowa zakłada prawie tydzień oczyszczającej kuracji sokami i przynosi jeszcze lepsze efekty w postaci niższej masy ciała, odżywionej cery, jaśniejszego myślenia i lepszego samopoczucia. 

Najnowsze

06 sierpnia 2020, godz. 12:55
Sok z buraków - dopuszczalny doping
30 lipca 2020, godz. 11:37
Soki jako świetne źródło antyoksydantów
05 czerwca 2020, godz. 10:18
Poprawa koncentracji i samopoczucia dzięki pysznym sokom
27 maja 2020, godz. 10:00
Zielone soki
08 kwietnia 2020, godz. 11:21
Czy soki z owoców i warzyw działają przeciwwirusowo?