Brak sił i permanentne zmęczenie - jak z tym walczyć?

17 września 2020

W obecnych czasach dużo mówi się na temat osiągania więcej, i więcej. Spełnianie się w pracy, w życiu prywatnym to marzenie większości osób, wielu z nas do tego dąży, a jednak w tym nieustannym biegu do perfekcyjności na każdym polu – zatracamy energię i swoje zdrowie. Zespół przewlekłego zmęczenia to coraz częściej spotykany problem terapeutyczny. Wbrew pozorom, z tej apatii, ospałości i braku energii można wyjść dość prosto, ale wymaga to zmian w higienie życia oraz w diecie. A jakie zmiany są potrzebne do tego, by wreszcie poczuć więcej energii? Jednym z rozwiązań są soki oczyszczające – w tym artykule dowiesz się o nich nieco więcej.

Po pierwsze – sen, ruch i natura

Osoby, które cierpią na permanentne zmęczenie, to najczęściej jednocześnie ludzie charakteryzujący się siedzącym trybem życia. To oczywiste, że w przypadku codziennego uczucia wykończenia sił, nie mamy chęci na jogging, pójście na siłownię czy na wyjęcie roweru z piwnicy i objechanie najbliższego parku dokoła. Tymczasem próba wyjścia ze strefy komfortu w kontekście ruchu może się okazać zbawienna dla samopoczucia. Nie od dziś wiadomo, że ruch powoduje dotlenienie organizmu, pobudzenie przemian metabolicznych i redukcję ryzyka chociażby chorób takich, jak depresja. Na początek wystarczy chociaż spacer do parku – bez roweru. Wybranie schodów zamiast windy. To właśnie te małe kroczki, które stopniowo staną się dużymi zmianami, mogą spowodować, że nasze samopoczucie się polepszy. Wraz ze zwiększeniem dziennej dawki ruchu warto zadbać o więcej wypoczynku nocnego – zaleca się tutaj spanie 7-9 godzin na dobę (oczywiście w zależności od indywidualnych uwarunkowań). Ale co jest jeszcze ważniejsze od liczby przespanych godzin to jakość snu. Warto przed snem wyłączyć wszystkie elektroniczne sprzęty i zamienić je na książkę albo na krótką sesję medytacji czy jogi. Nie musisz umieć wymyślnych pozycji do jogi – na początek taką sesją może być po prostu kilka minut leżenia w bezruchu i obserwowania własnego oddechu. A na koniec – kontakt z naturą. Pamiętaj, że nic tak dobrze nie naładuje Cię energią, jak las, woda, łąki czy pola. Choć może Ci się tam wydawać nudno, to właśnie o to chodzi – pozbawienie się nadmiaru bodźców, jakie gwarantuje nam miejskie życie, to nierzadko najlepsze rozwiązanie na chroniczne przemęczenie.

Dieta – kolejny filar w przeciwdziałaniu przemęczeniu

„Jesteś tym, co jesz” – na pewno znasz to powiedzenie. A co ostatnio wylądowało na Twoim talerzu? Czy na pewno była tam jedna z pięciu zalecanych dziennie porcji owoców i warzyw? Jeśli nie, to być może Twoje przemęczenie ma swoje źródło w nieodpowiedniej diecie. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że niedobór pewnych składników odżywczych może skutkować znaczącym obniżeniem poziomu energii, ospałością, brakiem wigoru. Do takich składników należą zwłaszcza: żelazo, magnez, selen, cynk, potas, witaminy z grupy B, a także ogólnie ujmując - węglowodany. Wiele z tych dobroczynnych związków znajdziesz w owocach i warzywach. Ale uwaga – nie wystarczy jedno warzywo lub jeden owoc dziennie, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę substancji odżywczych. Jeśli cierpisz na braki energetyczne, to spróbuj rozwiązania, jakim jest dieta sokowa. Polega ona na wprowadzeniu do menu dużej ilości soków owocowo-warzywnych. Każdy taki sok to istna bomba witaminowa, bowiem mieści w sobie kilka sztuk cennych, świeżych produktów. W takim przypadku wypicie soku okazuje się dużo bardziej rozsądnym rozwiązaniem, niż próba spożycia większej porcji owoców czy warzyw na raz. Dieta sokowa 3 dniowa jest zwłaszcza polecana osobom, które cierpią na okresowy niedobór energii. Zaś w przypadku osób, które chcą profilaktycznie zastosować takie rozwiązanie zanim jeszcze zaczną borykać się z permanentnym przemęczeniem – poleca się dieta sokowa jednodniowa. Stosowana raz na 1-2 tygodnie pomoże wyrównać ewentualne początki niedoborów większości składników odżywczych.